Headerafbeelding

Echte Scoutingsfeer bij uitreiking Legion of Honor

Zaterdagmiddag zat op Scouting kampeerterrein Eerde een gezelschap van zeventig genodigden rondom een gesimuleerd kampvuur te luisteren naar de indrukwekkende verhalen over het leven van Adri Knappert. De oud-scout (1904-1991) kreeg door de Four Chaplains Memorial Foundation Nederland postuum de Legion of Honor Award toegekend, die deze middag in een echte Scoutingsfeer door Céline Blom als voorzitter van Scouting Nederland in ontvangst werd genomen.

Het gezelschap bestond uit vertegenwoordigers van diverse landelijke, maatschappelijke organisaties, burgemeester Annemiek Jetten van Ommen, leden van de Four Chaplains Memorial Foundation, de attaché van de Amerikaanse ambassade Navy captain Jennifer Jones, Ambassadeur van de Foundation en oud-burgemeester van Leerdam en Woerden Victor Molkenboer, Sasha de Boer als schrijfster van het boek ‘De goeroe en de baron’, Ria Kroon als schrijfster van het boek ‘Verdergaan’, scouts en bewoners en omwonenden van het voormalige Landgoed Eerde.

Adri Knappert heeft een belangrijk deel van haar leven gewoond op Landgoed Eerde. Hier bood zij tijdens de Tweede Wereldoorlog dertien Joodse kinderen onderduik en ving zij kort na de oorlog kinderen van NSB’ers op. Het Scoutingterrein op het voormalige landgoed was dus de toepasselijke locatie om onder begeleiding van kampvuurleidster Arwen van der Leeuw diverse mensen nog eens te laten vertellen over het leven en de verdiensten van Adri.

Fedde Boersma, oud-directeur van Scouting Nederland en vrijwillig onderzoeker voor het project Scouts in de Oorlog, vertelde over het leven van Adri in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog. Zij was toen een van de eerste padvindsters in Nederland en was landelijk zeer actief in de beweging, waaronder beroepsmatig als trainster. Adri was een van de vele scouts die destijds anderen hielp en opkwam voor zwakkeren, zoals scouts dat nu nog doen.

Tjet de Wilde- van Voorthuisen (92) heeft Adri gekend, voornamelijk in de periode na de Tweede Wereldoorlog, toen ze beiden aan andere scouts trainingen gaven. Ze vertelde dat Adri veel kennis en vaardigheden had en dat ze dat met veel enthousiasme aan anderen overbracht. Tjet zegt dat Adri wel eens streng kon zijn, maar dat ze altijd goede bedoelingen had.

Agnes Cremers en Mark Bergsma, auteurs van het boek Verzetsvrouwen, vertelden hoe bijzonder en moedig de verzetsdaden van Adri waren om Joodse kinderen onderduik te verlenen, terwijl zeer dichtbij gevangenkamp Erika was en er in Ommen veel NSB’ers waren. Ze vertelden dat ze de kinderen onderwijs gaf en ervoor zorgde dat ze bij gevaar zichzelf in veiligheid konden brengen. Daarbij maakte ze gebruik van haar ervaring als leidster en trainster bij Scouting. Net als bij Scouting gaf ze de kinderen verantwoordelijkheden en wist ze de kinderen zoveel mogelijk een onbezorgde kindertijd te laten leven. Agnes en Mark zeiden dat ze vooral onder de indruk waren dat Adri geen onderscheid maakte in de afkomst of achtergrond van kinderen en dat ze het daarom vanzelfsprekend vond om na de oorlog kinderen van NSB’ers op te vangen. Wat de gemeenschap daar ook van vond.

Ko Sent van de Four Chaplains Memorial Foundation wist het gezelschap te boeien met het verhaal van de vier geestelijk verzorgers. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zaten zij met 600 militairen op een schip op de Atlantische oceaan, toen deze werd getroffen door een Duitse torpedo. De vier geestelijk verzorgers, die veel aanzien genoten in het Amerikaanse leger, hebben toen hun reddingsmiddelen aan soldaten gegeven, waardoor zij zelf met het zinkend schip naar de zeebodem gingen.

Céline Blom, burgemeester van Nunspeet, sprak na de ontvangst van de Legion of Honor Award als voorzitter van Scouting Nederland over Adri als een voorbeeld voor scouts van nu die in de huidige tijd met veel spanningen in de wereld ook kunnen opkomen voor de zaken waar Adri een van de personen was die het verschil heeft kunnen maken.